עברית  |  English  |  French  |
עברית  |  English  |  français  |  Deutsch  |  

פפאיה "אורורה" - ירק

דף הבית >> פפאיה "אורורה" - ירק

ירק "אורורה-פפאיה”

תכולת פפאין

יאמר כי ככל שהפפאיה מבשילה תכולת הפפאין בה יורדת ולעומת זה תכולת הויטמינים והסוכרים עולה.

לכן הפפאיה הירוקה מצטיינת בתכולת פפאין גבוהה יותר. היות והפפאין הוא החומר המייחד והמיוחד ביחס לכל מיני המזונות האחרים, כדאי מאוד להכניס את הפפאיה הירוקה לתפריט היומי. "אורורה-פפאיה" ירוקה עשירה במיוחד בפפאין כפי הנראה כתוצאה בכך שהצמח מנצל את כל המשאבים לטובת הציפה (החלק הנאכל) ולא משקיע בזרעים אשר נזרקים מייד לאחר הקנייה. ברפואה העממית מקובל שאכילת זרעי פפאיה עלולה לגרום לנשים הרות להפיל, אך אם אוכלים רק 5 זרעים ביום, עשויה להיות תועלת כנגד טפילי מעיים. את הבעיה הזו אנו פותרים על ידי שימוש בתיבול בשום ובפלפל חריף (להם אפקט דומה) של הסלט ושל התבשילים.

איך אוכלים פפאיה ירוקה

ניתן לצרוך את הירק בבישול, בטיגון, באפייה כמו בטטה או תפוח-אדמה,
או בסלט חי לאחר גירור בפומפיה או במג'יק-מיקס בגודל חור הקטן.
במצב זה ניתן גם להשתמש כחומר גלם לחביתת ירק. ניתן גם להחמיץ.

תבשיל בשר יהפך לטעים וקל לעיכול אם נשלב בו פפאיה ירוקה.

את הסלט החי, מתובל לפי הטעם כדאי לאכול גם מידי ערב. התועלות הגדולות יופקו ממנו במשך שנת הלילה. הפפאיה הירוקה מסייעת לכבד לטהר את הדם. אכילת הפפאיה בערב תגרום לכך שנקום מלאי מרץ לקראת היום החדש.

 
בקניית ירק פפאיה בחר/י בפפאיה ירוקה וקשה כולה, הגוון הפנימי יכול להיות לבנבן, ירקרק, או צהבהב.

צריכת ירק הפפאיה בקביעות משפרת את איכות החיים  ואת הבריאות לא רק בגלל הטעם והערך המזוני הישיר אלא בזכות סיוע לעיכול מזונות אחרים ובזכות כוחות הריפוי אשר היא מקנה.
פרי הפפאיה מכיל ויטמינים, מינרלים וחומרי טבע רבים, אך ייחודה של "אורורה" פפאיה הוא באנזימים  מפרקי החלבונים שהיא מכילה. האנזימים מזרזים את הפרוק של החלבונים לחומצות אמינו, אלו  הם אבני הבסיס לבניין הגוף החי ולכן שילוב פפאיה בארוחה מזרז את תהליך העיכול והפסולת והרעלים מתפנים במהירות מדרכי העיכול ואינם שוהים בגוף למשך זמן.

פפאיה מהזן "אורורה" היא מלכת הפפאיות.
הזן טופח על ידינו להיות טעים מאוד וללא טעם לוואי וריח דוחה. במסגרת הטיפוח הושגה גם העצמה של סגולות הבריאות המיוחדות לפרי הפפאיה וכן ניצולת גבוהה ונוחיות בהכנה בגלל הקליפה החלקה, הדופן העבה, חלל בלי זרעים.
 
פפאיה ירוקה בדרום מזרח אסיה מהווה את הירק העיקרי. זו אותה הפפאיה בטרם הבשילה.
 
כיצד לאכול פפאיה ירוקה "אורורה" ?
 
בבישול: בוחרים פפאיה ירוקה, מפלחים את הפרי, חותכים את הפלחים לקוביות ומבשלים במרק או בתבשיל קדרה בתוספת תיבול, עם בשר , אורז וכדומה. הפפאיה מקבלת טעמים, והטעם של התבשיל יקבע לפי התיבול. הוספה של פפאיה ירוקה לתבשיל בשרי הופכת אותו לקל לעיכול ולבריא יותר.
 
בסלט חי: קולפים את הקליפהאזהרה:  הנוזל הלבנבן המופרש מהחתך, הוא הפפאין, הוא סוד הבריאות של הפפאיה, הוא מעכל חלבונים. במגע עם העיניים ואף לא במגע ישיר, עלול לגרום צריבה. וכן אין לגעת בעיניים לאחר שהיד נגעה בפפאיה מבלי לרחוץ היטב את היד. במצב של צריבה בעיניים, יש לעפעף הרבה ולשטוף היטב במים זורמים.

הירוקה, מפלחים וחותכים במעבד מזון או בפומפיה או בקולפן מיוחד לרצועות דקות מוסיפים שמן זית ותבלינים :
כורכום, ג'נג'ר, פלפל שחור ואדום, מלח ומיץ לימון. ניתן להוסיף עגבניות חתוכות, שברי בוטנים, ושימורי דגים.
סלט זה הנו מזון על, בגלל תועלתו הבריאותית במניעת סרטן וריפוי דלקת כרונית ועוד.

אזהרה:  הנוזל הלבנבן המופרש מהחתך, הוא הפפאין, הוא סוד הבריאות של הפפאיה, הוא מעכל חלבונים. במגע עם העיניים ואף לא במגע ישיר, עלול לגרום צריבה. וכן אין לגעת בעיניים לאחר שהיד נגעה בפפאיה מבלי לרחוץ היטב את היד. במצב של צריבה בעיניים, יש לעפעף הרבה ולשטוף היטב במים זורמים.

 

ערכה המזוני והרפואי של פפאיה ירוקה:
פפאיה ירוקה מכילה יותר אנזימים ופחות ויטמינים וסוכרים מאשר פפאיה בשלה.
פפאיה ירוקה מיוחדת ביחס לכל הפרות והירקות בכך שהיא מכילה מספר אנזימים בעלי יכולת לפרק חלבונים. החלבונים מורכבים מלבני יסוד אשר נקראות חומצות אמינו. בדרך כלל הגוף אינו משתמש בחלבונים כפי שנאכלו. על מערכת העיכול לפרקם לחומצות האמינו, ללבני יסוד אשר הן משמשות את גופנו להרכבת החלבונים הדרושים לו.
האנזימים המצויים בפפאיה הירוקה, הקרויים פפאין וכימופפאין מתפקדים כזרזים, המפרקים את החלבונים ולכן  מסייעים ומזרזים את עיכול חלבונים. פעילות זו משפרת את נצילות המזון.
לזירוז העיכול נודעת חשיבות גם מהבחינה של ניקוי המעיים ומניעת ספיגת רעלים וחומרי פסולת המצויים במזון. מסתבר גם כי יכולת עיכול החלבונים יורדת במשך השנים ולכן עולה חשיבות צריכת הפפאיה ככל שאנחנו מתבגרים.  
 
מניעת חמצון ומניעת סרטן.
 
המיגוון הגדול של פיטוכימיקליים  גורם לאין ספור תועלות לתהליכי הביוכימיים בגוף. בין מזונות קורט אלה גם נוגדי חימצון  רבים (אנטיאוקסידנטים). האנזימים מפרקי החלבונים הייחודיים לפפאיה דוגמת הפפאיין מזרזים את  פעילות נוגדי החימצון וכך מתרחשת סינרגיה חיובית בניהם ולכן יש לה פעילות חזקה במיוחד למניעת התחמצנות של הכולסטרול ושקיעתו בעורקים, שקיעה אשר סותמת אותם ומפחיתה בזרימת הדם למוח וללב.
 
הפפאיה הוכחה כמונעת סרטן בכלל וסרטן המעי הגס בפרט. ומסייעת גם  לתהליכי ריפויו קונבנציונליים. התכונות האנטי מסרטנות נזקפות לשילוב המייחד את הפפאיה של הסיבים התזונתיים, אנזימים, הויטמינים והמגוון הגדול של מונעי החמצון. על ריפוי סרטן הודות לפיטוכמיקלים מיוחדים לפפאיה ירוקה ראה עוד בדף מאמרים ומחקרים כאן באתר.
 
 השפעה האנטי דלקתית.
 
בעייה בריאותית אשר המודעות לחומרתה גוברת והולכת הנה דלקת כרונית. נמצא כי עושר חומרי הטבע אשר מצוי בפפאיה גורם להשפעה אנטי דלקתית, אשר מתבטא בזירוז החלמת פצעים והקלה בסימפטומים דלקתיים ככאבי  מפרקים (ארתריטיס) וקשיי נשימה (אסטמה)  כן נמצאה כי הפפאיה מפחיתה נגיעות במחלות הזדקנות כגון סרטן הערמונית, דגנרציה של חוש  הראייה ונזקי עישון סיגריות.

מתכונים באינטרנט

יש רבים , אפשר למצוא בחיפוש בגוגל בעברית ועוד יותר באנגלית. לדוגמא:http://homecooking.about.com/od/fruit/a/papayatips.htm


 
 
לייבסיטי - בניית אתרים